30. september 2012

Sõmer tatrapuder seentega.




400 gr tatrakruupe,
2 kl seenekeeduleent,
soola, rasva,
500 gr värskeid puravikke või šampinjone,
1-2 sibulat,
75 gr rasva,
1 1/4 kl hapukoorekastet,
2 spl riivitud juustu.

Värsked seened keedetakse, siis hakitakse ja praetakse rasvas. Puder valmistatakse seenekeeduleemes. Pudrule lisatakse rasva ja hautakse hakitud  sibulad. Keraamilised portsjonilised vormid määritakse rasvaga, nendesse jaotatakse puder. Keskele tehakse süvend, sellesse tõstetakse seened. Hapukoorekaste valatakse peale, puistatakse riivitud juustu ja küpsetatakse praeahjus helekollaseks (20-25 minutit).
Puder antakse lauale keraamilistes vormides, milles ta küpsetati.

Anšoovis e. hamsa.



Anšoovis e. hamsa -  Vahemeres ja Europa lääne- ja edelarannikul esinev väike kala. Samanimelisi konserve toodetakse ka teistest väikestest heeringalistest.

Aniis.



Aniis - Väike-Aasiast pärinev taim. Viljas leidub rohkesti eeterlikke õlisid. Kasutatakse ravi- ja vürtsainena.

Ananass.



Ananass - Brasiiliast pärinev taim suurte mahlakate viljadega, kultiveeritakse  soojadel, niisketel aladel, eriti Havai saatrel.

Amügdaliin.



Amügdaliin - mõrumandleis ja puuviljasemneis leiduv mõru maitsega orgaaniline aine, glükosiid. Vitamiin B17.

Amarell.




Amarell - liik värvitu mahlaga hapukirsse.

27. september 2012

Aiva e. küdoonia.


Aiva e. küdoonia - õuna- või pirnitaolise viljaga puu või põõsas, kasvab Vahemeremaadel.

Airaan.




Airaan- hapupiim, mida toodetakse mitmete loomade piimast Kasahstanis, Kesk-Aasias, Siberis, Krimmis, ja Kaukaasias. Sageli segatakse klopitud piim pooleks veega, lisatakse soola või suhkrut.

Ahvileivapuu e. baobab.





Ahvileivapuu e. baobab - Aafrikas kasvav jäme puu, mille viljad on jahuse, söödava sisuga.

26. september 2012

Agar-agar.





Agar-agar - merevetikaist saadav, peamiselt süsivesikutest koosnev tarendaine. Kasutatakse marmelaadide ja tarretiste valmistamisel. Toodetakse peamiselt Valge mere ja Kaug- Ida merede punavetikaist.
Agaroid - Musta mere loodeosa vetikaist saadav agar-agari taoline aine.




Kaste tervete sibulatega.

15-20 väikest sibulat,
vett,
3-4 spl rasva  või toiduõli,
2 spl jahu,
1-1 1/2 kl piima, soola,
peent pipart.

Kooritud sibulad kallatakse üle keeva, soolaga maitsestatud veega ja keedetakse 10-12 minutit, tõstetakse siis vahulusikaga veest ja lastakse nõrguda. Rasv või õli kuumutatakse, selles praetakse terved sibulad helekollaseks. Jahu segatakse juurde, kuumutatakse kollaseks. Sibulate keeduvesi valatakse peale, keedetakse ja lisatakse nii palju piima, et saadakse vedelavõitu kaste. Keedetakse koos piimaga veel 4-5 minutit, maitsestatakse soola ja pipraga.
Kastet süüakse praetud kalade, muna- ja lihatoitude juurde.

Pikantne tomatikaste.




1 sibul,
1 porgand,
tükk sellerit,
2-3 spl rasva või toiduõli,
 2 spl jahu,
 500 gr küpseid tomateid või 1 1/2 spl tomatipüreed,
vett või puljongit,
1 tl suhkrut,
soola,
1 loorberileht,
10-12 tera pipart.

Maitseköögiviljaad riivitakse jämedalt, praetakse rasvas või toiduõlis, kuni nad on pehmed (10-15 minutit). Siis lisatakse jahu ja lastakse kergelt pruunistatakse.Segatakse juurde tükeldatud tomatid või tomatipüree ning vesi ja puljong, maitsestatakse soolaga. Lisatakse vürtsid ja keedetakse 10-15 minutit, seejärel kurnatakse läbi sõela.  Kastet tarvitatakse külmalt kotlettide, köögiviljatoitude jt. kõrvale.

Paprikasalat.




4 paprikakauna,
soola,
2 küüslauku,
oliiviõli,
äädikat.

Paprika praetakse pliidil taimeõlis või küpsetatakse praeahjus, lõigatakse ribadeks ja puhastatakse  seemnetest. Puistatakse soola peale, segatakse tambitud küüslaugu ning oliiviõli ja äädika seguga.

Aedviljapüree.



1 väike baklažaan,
4 paprikakauna,
6 tomatit,
1 spl pähklituumi,
soola,
oliiviõli,
äädikat või sdrunimahla,
petersellilehti.

Baklažaan ja paprika küpsetatakse kuumas praeahjus, jahutatakse külma vett peale valades. Tomatid valatakse keeva veega üle, kooritakse. Kõik toiduained peenestatakse, segatakse maitseainega.

Baklažaanisalat.



2 baklažaani,
soola,
oliiviõli,
sidrunimahla või äädikat,
3 tomatit,
petersellilehti.

Baklažaanid küpsetatakse kuumas praeahjus, siis kooritakse ja tükeldatakse. Tomatid valatakse keeva veega üle, kooritakse, lõigatakse, lõigatakse viiludeks. Toiduained segatakse  , peale puistatakse maitseained ja valatakse õli, kaunistatakse petersellilehtedega.

Sibulasalat.




250 gr sibulaid või sibulapealseid,
250 gr küüslauku,
4 tomatit,
soola,
2-3 spl toiduõli,
1 sidruni mahl või äädikat.

Sibulad ja küüslauk hakitakse, tõstetakse kaussi või vaagnale, puistatakse soola peale. Tomatid lõigatakse ketasteks, asetatakse sibulatele. Toiduõli ja sidrunimahl või äädika segu valatakse toiduainetele.

Mina segasin ja lisasin nats ka pipart.

Seenesupp keedetud munaga.


 

650 g värskeid šampinjone või muid seeni,
3 spl võid või margariini,
1 sibul,
1 spl jahu,
1 1/2  lihaleent,
soola,
pipart,
1 kl koort,
4 muna, 1 spl maitserohelist.

Puhastatud seened hakitakse , hautatakse võis koos hakitud sibulaga 10-15 minutit. Jahu puistatakse peale, lisatakse lihaleem, keedetakse 8-10 minutit, maitsestatakse.
Koor ja kõvaks keedetud munad pannakse kaussi, supp tõstetakse peale, puistatakse maitserohelist.

Kartulisupp.



650 gr  keedetud kartuleid või kartuliputru,
1- 1 1/2  spl rasva,
1 väike naeris või porgand,
tükike sellerit,
1 sibul,
 1/2 porrulauku,
1 1/2 l liha- või köögiviljaleent,
soola,
2 spl tomatipüreed, muskaati.

 Kartulid purutakse kahvliga või aetakse läbi sõela. Rasv sulatakse, selles hautakse peenestatud maitseköögiviljad, lisatakse leem ja keedetakse 30-45 minutit, kuni köögiviljad on pehmed. Kartulipüree ja tomatipüree pannakse supisse, keedetakse 2-3 minutit. Pärast keetmist maitsestatakse riivitud muskaatpähkliga.

25. september 2012

Juustusupp. (Belgia)


     


1 1/2 puljongit,
150 gr kuiva juustu,
2-3 spl võid või margariini,
150 gr riivsaia ( 1 klaas),
soola,
muskaati,
3 muna,
100 gr sinki,
1-2 spl sibulapealseid või murulauku.

Keeva puljongisse segatakse riivitud juustu, või ja riivsaia mass, lastakse keema tõusta. Supp maitsetatakse, võetakse tulelt ja tõstetakse kaussi lahtiklopitud muna, kuubikuteks lõigatud singi ja õhukesteks tükkideks lõigatud maitserohelise peale, segatakse kergelt.

Viini saiad.



1/4 piima,
31/2 - 4 kl jahu,
20 gr pärmi,
50 gr võid ,
50 gr suhkrut,
4-5 tera kardemoni,
1/2-3/4 tl soola.
Täidis: 200 gr võid, (1/2 klaasi paksu džemmi või marmelaadi).
Pealemäärimiseks muna, võõbaks 3 tl tuhksuhkrut, 1 tl vett, natuke sidrunimahla.  ( Väljaandvus 25 tk).

Pärm segatakse külma piimaga, lisatakse jahu, suhkruga vahustatud või, peenestatud kardemon ja sool. Sõtkutaks sitke, mitte liiga kõva taigen, lastakse kerkida. Kerkinud taigen rullitakse õhukesteks kandiliseks tükiks, keskele pannakse toas seisnud, kuid mitte liiga soe või, ümbritsetakse taignaga. See rullitakse õhemaks, hoitakse siis jahedas kohas, rullitakse veel 4-5 korda õhukeseks ja pannakse iga kord 3-4 kordseks kokku. Lõpuks rullitakse õhukeseks, lõigatakse kolmnurkseteks tükkideks. Igale tükile pannakse võitükike või keedist, rullitakse kokku, keeratakse kõveraks, määritakse munaga ja küpsetakse helekollaseks. Valmis saiadele pannakse suhkruvõõpa.

Vaarikavaht.




500 gr vaarikaid,
1/2 kl suhkrut,
1/2 sidrunit,
1 kl vett,
1 pakk (25 gr) želatiini,
3 munavalget.

Vaarikad keedetakse suhkru, vee ja sidrunimahla ning - koorega pehmeks, kurnatakse läbi peene sõela. Želatiini leoatkse 2-3 spl külmas vees 20-30 minutit, seejärel lahustatakse kuumas veevannis ja segatakse mahlaga. Mahla kogus koos želatiiniga peab olema 3 klaasitäit. See asetatakse külma kohta. Munavalged vahustatakse ja segatakse külma, juba tarretuma hakkava mahlaga, klopitakse üheskoos heledaks vahuks ja asetakse pokaalidesse lõplikuks tarretamiseks ja jahtumiseks.

Meega hautatud kana.



1 kana,
2 spl mett,
30 gr võid,
1 spl maapähkleid,
1/2 tl riivitud ingverit,
( 1 tl roosivett),
praadimiseks rasva.

Puhastatud kana hõõrutakse seestpoolt mee ja või segugaüleni paksult sisse. Soovi korral piserdatakse sisse ka roosvett. Seejärel praetkse kana rasvas, lisatakste veidi vett ning hautakse pehmeks . Valmis kana tükeldatakse, asetatakse soojendatud vaagnale, puistakse riivitud ingveri ja hakitud maapählitega üle. Lisandiks antakse riis.

Mandlitega küpsetatud kala. (Egiptus)



1 kg kala (tursk, ahven, säga),
1/2 - 1 kl toiduõli,
1/2 mandleid või pähklituumi,
2-3 spl rosinaid,
4-6 tomatit,
soola, pipart,
paprikapulbrit.

Kalad puhasttatakse, soomused ja sisikond eemaldatakse, hõõrutakse soola ja pipraga sisse. Kalad asetakse rasvaga määritud vormi või pannile, valatakse kuuma toiduõliga üle ja küpsetakse mõõdukalt kuumas praeahjus, aeg-ajalt rasvaga kastes. Pähklid või mandleid ja pestud rosinaid kuumutakse õlis, tõstetakse välja. Samas rasvas hautakse tükeldatud soola ja pipraga ülepuistatud tomateid, kuni need lagunevad. Tomatid surutakse läbi sõela, keedetakse nõrgal tulel pehmeks.
Küpsenud kalad asetatakse soojale vaagnale, pählid ja rosinad pannakse ühtlaselt peale. Otse enne lauale andmist tõstetakse toidule tomatipüree.

22. september 2012

Saia-puuviljavorm.




3 spl võid,
3/4 kl suhkrut,
3 muna,
1 sidruni riivitud koor,
200 gr tahket saia või riivsaia,
1 spl jahu,
1/2 tl küpsetuspulbrit,
1-1 1/2 kl valget veini,
2-3 kl  puuvilju või marju koos vähese mahlaga,
Kasutada võib ka kompotte.

Või, suhkur ja munad hõõrutakse vahule, lisatakse maitseained, veniga niisutatud sai, jahuga segatud küpsetuspulber. Vedelikku tuleb lisada nii palju , et saiasegu on pehme. Võiga määritud vormi põhjale pannakse saiasegu, sellele puuviljad või marjad, peale uuesti saiasegu. Küpsetakse keskmiselt kuumas praeahjus helepruuniks ja läbiküpseks ( umbes 45 minutit).
Lauale antakse soojalt, peale puistakse suhkru ja kaneeli segu.

13. september 2012

Tomatid juustu ja selleriga.




10 tomatit,
200 gr juustu,
200 gr sellerit,
oliiviõli,
sidrunimahla,
soola,
maitserohelist.

Tomatitelt lõigatakse pealt tükike ära, sisu õõnestatakse, sisse puistakse soola. juust ja seller riivitakse, segatakse teiste ainetega, lisada ka tomatisise. Tomatid täidetakse, kaetakse kaanekesega, kaunistatakse maitserohelisega.

Praeheeringas juustuga.



3-4 värsket heeringat,
soola,
3-4 spl tomatipüreed,
75-100 gr juustu,
2-3 spl jahu,
1 muna,
1 spl vett,
1/2 klaasi riivsaia,
rasva või toiduõli.

Kalade sisse puistatakse soola, määritakse tomatipüreed ja pannakse piklik juustutükk. kalapooled pannakse terve kala taoliselt kokku. Kalatükid paneeritakse jahus, seejärel lahtiklopitud ja veega segatud munas, viimaks riivsaias. Praetakse kuumas rohkes rasvas mõlemalt poolt helepruuniks.
lauale antakse kohe. Lisandiks keedetud kartulid ja aedviljasalat.

Veiniga küpsetatud lõhe.



1 kg lõhet, 
sidrunimahla või äädikat, 
soola, pipart, 
80 gr võid, 
paprikapulbrit, 
2 klaasi valget veini, 
1 klaas hapukoort, 
2-3 spl riivitud juustu. 

Lõhe pühitakse rätikuga puhtaks, piserdatakse sidrunimahla või äädikaga, puistatakse soola, pipart ja paprikapulbrit peale, hoitakse 1/2 tundi jahedas. Kala asetatakse piklikku võiga määritud vormi või pannile. Vein valatakse pannile, või (või toiduõli) jaotakse tükikestena kalale. Küpsetakse keskmiselt kuumas kastes. kui kala on küps , kaetakse ta hapukoorega ja puistatakse riivitud juustuga üle. Küpsetakse veel, kuni juust sulama hakkab. 
Lauale antakse kuumalt, lisandiks keedetud kartulid ja lehe- või värskekurgisalat.

Kihiline salat.



400 gr v. kapsast,
200 gr juustu,
5 salatilehti,
3 kurki.
3 tomatit,
2 muna,
1 paprika,
1 porgand,
1 õuna,
3 spl hapukoort,
1 spl sinepit,
1 spl suhkurt,
2 tl 3% äädikat,
must pipar,
soola.

Lõika kapsas ja paprika õhukesteks rivbadeks. Kapsas hõõru soolaga. Õun ja porgand riivida. Kapsas ja õun segada kokku ja puista üle äädikaga. Lõika juust ribadeks. Kurk ja tomat lõika viiludeks.

Valmistame kastet : hapukoor, suhkur, sinep ja munad segada omavahel ära, maitsejärgi lisame soola ja pipart.
Lao ained kihiti kaussi : salatilehed , siis kapsas õuntega ja lisada veidi soola. Järgmise kihina panna paprika viilud, kurgid, riivitud porgand, juust ja tomativiilud. Salati keskele panna väike tass kastega.

12. september 2012

Tomat tarretis.



2 kl vett,
2 spl soola,
3 sl suhkurt,
1 sl äädikat,
3 sl želatiini;
1 kl vett,
3-4 tera pipart,
tilli,
3-4 nelki.
Sibulat keeta. Väikesed tomatid laduda purka, vahele peenestatud till ja sibul. Kui on suured tomatid, lõigata ratasteks. Peale valada maitsestatud vesi koos želatiiniga. Purk kaanetada ja kuumutada 80 C juures 3 min. Želaniin leotada 1 kl veega. Sellest kogusest saab 5  0,5 liitrist purku .

Ketšup.




1 kg punaseid tomateid,
1 suur sibul,
0,5 porrusibulat,
50 gr seller- või petersellijuurikat (0,5 küüslaugu),
1 keskmine hapu õun,
20 gr soola,
10 gr suhkrut,
0,5 sl 30%list äädikat.
Kaneeli, nelki, vürtsi, muskaatpähklipulbrit ja paprikat (igaühte 1/5 tl).

Tomat, maitseköögivili ja õun keeta, suruda läbi sõela. Saadud püreed keeta veel 20 min, lisada vürtsid, keeta mõni minut ja panna purki.

Marineeritud viinamarjatomatid.




1 kg viinamarjutomateid,
1/2 l vett,
1 tl soola,
1 tl suhkrut,
2 sl 30% list äädikat,
tilli.
Tomatitel eemaldada varred, loputada, nõrutada, koor läbi torkida. Tomatid panna purki, vahele puistata tilli. Peale valada marinaad ja purke kuumutada 80 C juures 15-20 min.

Marineeritud tomatid.



1 kg tomateid,
1/2 1 l vett,
20 gr soola,
10 gr suhkrut,
6-9 nelki,
6-9 võrtsi,
3 väikest kaneelikoort,
2 spl peenestatud tilli- , peterselli-, selleri- ja mädarõikalehti,
1 1/2 - 2 spl 30 % list äädikaat.

Tomatid võib marineerida igas valmimisastmes. Pestud tomatid torkida noa otsaga koor läbi, loputada nõrgalt soolases vees, nõrutada nin laduda koos maitseainetege purki. Valada peale kuum marinaad, purgit tõsta kuumutusnõusse 70 C vette. Kuumutada 80 C juures 10-15 minutit. Purgit sulgeda ja kuumutada veel 5 minutit.

Lehed

Külastusi :

Вязаный брелок лисичка крючком

Вязаный брелок лисичка крючком